Senator Knapen (CDA)

Ben Knapen (1951) is sinds 8 februari 2022 lid van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Sinds 22 februari 2022 is hij fractievoorzitter.

De heer Knapen was van 24 september 2021 tot 10 januari 2022 minister van Buitenlandse Zaken.

Eerder was hij van 9 juni 2015 tot 24 september 2021 ook al lid van de CDA-fractie in de Eerste Kamer en van 11 juni 2019 tot 24 september 2021 fractievoorzitter.



Personalia

  • geboren te Kaatsheuvel; gem. Loon-op-Zand, 6 januari 1951
  • gehuwd

 

kinderen

  • 3 kinderen

 

woonplaats

  • Amsterdam, Noord-Holland

 


Functies naast het Eerste Kamerlidmaatschap

actueel

  • Lid Raad van Commissarissen ProCredit in Frankfurt vanaf 26 mei 2020
  • Jurylid Comeniusprijs vanaf 1 september 2018
  • Lid Raad van Toezicht Leiden Asia centre vanaf 1 mei 2017
  • Voorzitter Novamedia Fundatie vanaf 1 januari 2014

afgesloten

  • Lid bestuur Centrum voor Parlementaire Geschiedenis vanaf 1 januari 2020 tot 23 september 2021
  • Lid Raad van Advies Brainport Eindhoven vanaf 1 november 2018 tot 23 september 2021
  • Voorzitter Raad van Toezicht NRG vanaf 1 maart 2016 tot 31 maart 2020
  • Lid bestuur Vereniging Aegon vanaf 1 juni 2013 tot 1 mei 2018
  • Directeur-generaal EIB (Europese Investeringsbank) bij de Europese Unie vanaf maart 2013 tot juli 2015

Opleidingen

voortgezet onderwijs

  • Gymnasium-a, "Dr. Mollercollege" te Waalwijk, tot 1970

wetenschappelijk onderwijs

  • Internationale economische betrekkingen, Fletcher School of Law and Diplomacy, vanaf 1983 tot 1984
  • Geschiedenis: moderne geschiedenis, Katholieke Universiteit Nijmegen, vanaf 1972 tot 1976

promotie

  • Letteren, Katholieke Universiteit Nijmegen, 24 mei 1985

andere opleidingen

  • Stage journalistiek, vanaf 1970 tot 1971

Loopbaan

functies

  • Lid Eerste Kamer der Staten-Generaal vanaf 8 februari 2022 en eerder vanaf 9 juni 2015 tot 24 september 2021
  • Directeur-generaal EIB (Europese Investeringsbank) bij de Europese Unie vanaf maart 2013 tot juli 2015
  • Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken (belast met Europese samenwerking en Ontwikkelingssamenwerking) vanaf 14 oktober 2010 tot 5 november 2012
  • Lid WRR (Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid) vanaf 1 januari 2008 tot 14 oktober 2010
  • Bijzonder hoogleraar media en kwaliteit, vanwege het Katholiek Instituut voor Massamedia, Radboud Universiteit Nijmegen vanaf 2008 tot 14 oktober 2010
  • Correspondent in Zuid-Oost-Azië, NRC Handelsblad vanaf 2006 tot 2008
  • Lid Raad van Bestuur (verantwoordelijk voor de boekendivisie), PCM Uitgevers vanaf 1999 tot 2005
  • Senior directeur corporate communicatie, marketing en institutionele betrekkingen, N.V. Philips vanaf 1 mei 1996 tot 1999
  • Hoofdredacteur NRC Handelsblad vanaf 1 januari 1990 tot 1 mei 1996
  • Correspondent in de Verenigde Staten te Washington D.C., NRC Handelsblad vanaf 1987 tot 1990
  • Adjunct-hoofdredacteur NRC Handelsblad vanaf 1984 tot 1987
  • Correspondent in de Bondrepubliek Duitsland te Bonn, NRC Handelsblad en NOS-Journaal vanaf 1979 tot 1984
  • Redacteur buitenland, NRC Handelsblad vanaf 1977 tot 1978
  • Leraar geschiedenis vanaf 1976 tot 1977

andere activiteiten

  • Lid Raad van Commissarissen ProCredit in Frankfurt vanaf 26 mei 2020
  • Lid bestuur Centrum voor Parlementaire Geschiedenis vanaf 1 januari 2020 tot 23 september 2021
  • Lid Raad van Advies Brainport Eindhoven vanaf 1 november 2018 tot 23 september 2021
  • Lid Raad van Toezicht Leiden Asia centre vanaf 1 mei 2017
  • Voorzitter Novamedia Fundatie vanaf 1 januari 2014
  • Lid bestuur Vereniging Aegon vanaf 1 juni 2013 tot 1 mei 2018
  • Lid Raad van Commissarissen "Lava" B.V. vanaf 2008 tot oktober 2010
  • Lid Raad van Toezicht KRO vanaf 2008 tot oktober 2010
  • Lid Raad van Commissarissen "Goede Doelen" N.V. vanaf 2003 tot oktober 2010
  • Voorzitter Duitsland Instituut te Amsterdam vanaf 2003 tot 2006
  • Lid Raad van Toezicht Universiteit van Tilburg vanaf 2000 tot 2006
  • Lid AIV (Adviesraad Internationale Vraagstukken), Ministerie van Buitenlandse Zaken vanaf 1998 tot 2006
  • Lid bestuur Stichting "Praemium Erasmianum" vanaf 1991 tot 1999
  • Voorzitter Nederlands-Duitse Conferentie

Partijpolitieke functies

afgesloten

  • Voorzitter programcommissie Europese verkiezingen 2014


Publicaties

  • Attached to the world, on the anchoring and strategy of dutch foreign policy, (2011)
  • "Aftershocks: economic crisis and institutional choice" (2009)
  • "Langs de straten van Jakarta: het dagelijks leven in de hoofdstad van Indonesië" (2008)
  • "De man en zijn staat: Johan van Oldenbarnevelt, 1547-1619" (2005)
  • "Nederland en omstreken: opstellen over desoriëntatie en democratie" (1995)
  • "De grenzen van Amerika: verkenningen in het land van eertijds onbegrensde mogelijkheden" (1990)
  • "De Lange Weg naar Moskou. Nederlandse relaties tot de Sovjet-Unie (1917-1943)" (dissertatie, 1985)
  • Het Duitse onbehagen (1994)

Onderscheidingen

ridderorden

  • Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 2012

buitenlandse onderscheidingen

  • Grosse Verdienstkreuz des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland, 1995
  • Grosse Verdienstkreuz mit Stern und Schulterband, 2011
  • Grootkruis Hertogdom Luxemburg, 2012

Reizen

Geen opgave ontvangen


Geschenken

Geen opgave ontvangen


Anciënniteit

2401 dagen
(8 februari 2022 tot heden)
(9 juni 2015 tot 24 september 2021)