Naar hoofdinhoud Naar hoofdnavigatiemenu

Prof.dr. R.A. Koole (PvdA)



prof. dr. R.A. Koole (PvdA) 1

Ruud Koole (1953) is sinds 11 juni 2019 lid van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer.

De heer Koole was eerder lid van de Eerste Kamer van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015.

Hij is hoogleraar politicologie (in het bijzonder de Nederlandse politiek en haar institutionele ontwikkeling) in Leiden.



Personalia

  • gehuwd te Oegstgeest

 

kinderen

  • 4 kinderen

 

woonplaats

  • Oegstgeest, Zuid-Holland

 


Functies naast het Eerste Kamerlidmaatschap

actueel

  • Lid Reflectieraad Openbaar Ministerie vanaf 1 mei 2019
  • Lid en plaatsvervangend voorzitter hoofdstembureau Hoogheemraadschap Rijnland vanaf 1 oktober 2018
  • Lid Raad van Toezicht Stichting Exploitatie Grote Kerk Veere vanaf 1 januari 2018
  • Lid Koninklijke Maatschappij der Wetenschappen vanaf 1 mei 2016
  • Columnist Staatscourant vanaf september 2014
  • Lid Wetenschappelijke Raad van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis (CPG – Nijmegen) vanaf 2013
  • Fellow Montesquieu Instituut te 's-Gravenhage vanaf 1 september 2010
  • Lid bestuur Thorbecke en Bachiene Stichting – Leiden vanaf 2009
  • Kerndocent Academie voor Wetgeving (Den Haag) vanaf 2008
  • Hoogleraar Politieke Wetenschappen, Universiteit Leiden vanaf 1 januari 2006


Opleidingen

voortgezet onderwijs

  • HBS-B te Middelburg, vanaf 1966 tot 1971

wetenschappelijk onderwijs

  • Politicologie, Institut d'Etudes Politiques te Parijs, van 1979 tot 1981 (Diplome d'Études Approfondies)
  • Geschiedenis, Rijksuniversiteit Groningen, 1971 tot 1979 (doctoraal)

promotie

  • Politieke wetenschap, faculteit der rechtsgeleerdheid, Rijksuniversiteit Leiden, 16 september 1992

Loopbaan

functies

  • Lid Eerste Kamer der Staten-Generaal vanaf 11 juni 2019 en eerder vanaf 7 juni 2011 tot 9 juni 2015
  • Hoogleraar Politieke Wetenschappen, Universiteit Leiden vanaf 1 januari 2006

andere activiteiten

  • Lid Reflectieraad Openbaar Ministerie vanaf 1 mei 2019
  • Lid en plaatsvervangend voorzitter hoofdstembureau Hoogheemraadschap Rijnland vanaf 1 oktober 2018
  • Lid Raad van Toezicht Stichting Exploitatie Grote Kerk Veere vanaf 1 januari 2018
  • Lid Staatscommissie Parlementair Stelsel vanaf 16 februari 2017 tot 31 december 2018
  • Lid Koninklijke Maatschappij der Wetenschappen vanaf 1 mei 2016
  • Lid + vice-voorzitter Referendumcommissie vanaf 1 januari 2015
  • Columnist Staatscourant vanaf september 2014
  • Lid Wetenschappelijke Raad van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis (CPG – Nijmegen) vanaf 2013
  • Fellow Montesquieu Instituut te 's-Gravenhage vanaf 1 september 2010
  • Lid bestuur Thorbecke en Bachiene Stichting – Leiden vanaf 2009
  • Kerndocent Academie voor Wetgeving (Den Haag) vanaf 2008

Partijpolitieke functies

  • Voorzitter werkgroep Partij Politieke Processen WBS
  • Lid redactie Socialisme & Democratie (Wiardi Beckman Stichting)


Publicaties

  • Onder andere
  • "Mensenwerk. Herinneringen van een partijvoorzitter 2001-2007" (2009)
  • "Politiek en tegen-politiek in de Nederlandse democratie" (oratie, 2006)
  • "Politieke partijen in Nederland: ontstaan en ontwikkeling van partijen en partijstelsel" (1995)
  • "De opkomst van de moderne kaderpartij: veranderende partijorganisatie in Nederland 1960-1990" (dissertatie, 1992)
  • "Van Bastille tot Binnenhof: de Franse Revolutie en haar invloed op de Nederlandse politieke partijen" (red., 1989)
  • "40 jaar vrij en verenigd: geschiedenis van de VVD-partijorganisatie 1948-1988" (red., 1988)
  • "Binnenhof binnenste buiten: slagen en falen van de Nederlandse parlementaire democratie" (red., 1986)
  • "Het belang van politieke partijen" (1984)

Anciënniteit

1646 dagen
(11 juni 2019 tot heden)
(7 juni 2011 tot 9 juni 2015)